Ako napísať a vydať knihu

Máte nápad a neviete, čo s ním? Ak to nie je startup – na to slúži výborný formát Biznis rande, ale ide o to, že CHCETE  NAPÍSAŤ KNIHU, s radosťou vám oznamujem, že ste na správnom mieste, pretože

Autorská škola Literario.eu podporila vznik
niekoľkých desiatok knižných diel slovenských autorov. 

Prv, než mi vyšla moja prvá beletria Momenty zo života vydatej ženy, hľadala som organizáciu, ktorá sa venuje začínajúcim autorom. Pýtala som sa v Panta Rhei, hľadala som na internete, ale márne. V tom čase ešte nik nevenoval pozornosť autorom nových rukopisov. Nenašla som žiadne zdroje, len som sa dostala k veľmi nejasnej informácii, že v jednom slovenskom kaštieli sa občas organizuje konferencia pre pokročilých spisovateľov. To bolo všetko. Cesta mojej prvej knihy bola veľmi dlhá a keď prišla na svet, mnohí sa ma pýtali, ako sa mi to podarilo. Mali podobný problém a rovnaké otázky ako ja, keď som nevedela, čo spraviť s mojim nedokončeným rukopisom: 

Ako napísať knihu a Ako vydať knihu 

Presne také sú najčastejšie otázky nových autorov. Niektorí už svoju knihu začali písať, niektorí majú nápad, ale nevedia ako pokračovať. Sú autori, ktorým vyhovujú techniky písania a riadia sa nimi, ale sú aj takí ako ja. Niektorí proste techniky neobľubujeme. Neznamená to, že by sme techniky písania nemali poznať. Je na našej umeleckej slobode, ako sa pre vytvorenie svojho diela rozhodneme. Pretože práve okamih tvorby je tým zázračným okamihom, keď cítime, že tvoríme. Keď som písala knihu Juliet a tá druhá, vyhýbala som svojej logike a zapisovala som myšlienky tak, ako mi prichádzali. Keď som pripravovala knihy, ktoré sú o Slovensku, logická myseľ pracovala na plné obrátky. Oboje bolo veľmi príjemné a tvorivé. Rada s vami pozdieľam o rôznych možnostiach písania. Veľmi závisí aj od toho, akú knihu pripravujete a čo ňou chcete povedať. 

Prečo vlastne písať knihu?

Možno je dobré zamyslieť sa nad otázkou, prečo vlastne písať knihu. Čo ňou chceme povedať, kto by ju mal čítať, koho chceme našou knihou obohatiť. Populárna česká autorka Halina Pawlowská veselo hovorieva ,,Všichni píšou, nikdo nečte.” Výborne tým vyjadrila aktuálnu situáciu na knižnom trhu. Našťastie sú knihy stále považované za príjemný darček, knihou nikoho neurazíte a pokiaľ darujete svoju vlastnú knihu, je to niečo ako hand made, vaše vlastné dielo, originál vyrobený s láskou, vyjadrenie vašej duše. Vaša kniha môže mať cenu hodnotného daru, môže byť aj efektívnym otváračom dverí, ku ktorým neviete nájsť správny kľúč, odkazom, ktorý po sebe môžete zanechať, atď. 

Ako predať knihu, marketing knihy, cesta knihy

Možno si prajete, aby sa vaša kniha stala bestsellerom alebo ju máte v pláne preložiť do viacerých jazykov a predávať ju celosvetovo. Dve z mojich kníh sú dvojjazyčné a dostali sa na všetky kontinenty sveta aj do malých štátov, napríklad aj do Vatikánu. To bol veľmi kuriózny príbeh, ktorý na webinároch venovaným marketingu knihy s radosťou rozprávam ako príklad neuveriteľných možností.  Jedna z mojich kníh putovala od krstnej mamy knižky Ukážem Ti Slovensko/ I will show You Slovakia, Júlie Lorencovič – prvej slovenskej navigačnej dôstojníčky – k svetoznámemu spisovateľovi Danovi Brownovi. Cesty knihy sú nevyspytateľné. Ako keby mali vlastný osud.  Marketingom knihy môžeme jej cestu významne ovplyvniť a je dobré načúvať, kam má vlastne namierené.:)

Beletria, cestopisy a iné rôzne žánre, tlačená kniha, e-verzia, audio-kniha

Na webinároch, ktoré v rámci Literária ponúkam(e), sa venujeme knihám všetkých žánrov a knihám v rôznych verziách okrem klasických marketingových e-bookov. Vieme vás prepojiť s tlačiarňami, ktoré vám vytlačia malý aj vysoký náklad vašich kníh. Navrhneme vám štúdiá, v ktorom vám nahrajú audio-knihu, prípadne poradíme, aj keď hľadáte “hlasy” v iných jazykoch. Kamarátime sa s viacerými vydavateľstvami, no vieme vám dať aj kompletné know-how, ako môžete vydať svoju knihu vo vlastnom vydavateľstve.

Čo sa na kurze dozviete a čím sa líši od individuálnej konzultácie

Získate základné odpovede na najčastejšie otázky začínajúcich autorov: 

 • Ako začať písať knihu?
 • Ako dokončiť rukopis?
 • Ako vydať knihu – vydavateľstvá alebo vlastné vydanie knihy
 • Základy marketingu knihy
 • Redaktor, editor, jazyková korektorka, grafik, tlačiar, atď
 • Aké techniky písania treba dodržiavať? 
 • Čo je potrebné vedieť, keď píšem knihu?
 • Ako rýchlo môžem napísať a vydať knihu?

Povieme si základné informácie, ktoré podporia tvorbu vášho rukopisu a vydanie vašej knihy bez ohľadu na to, o aký žáner ide a v akej forme chcete knihu vydať. Po absolvovaní kurzu budeme mať jasno v tom, ako začať písať alebo ako postupovať pri dokončovaní rukopisu. Pokiaľ by ste mali pocit, že je pre vás vhodnejšia individuálna konzultácia, môžete si ju objednať pred webinárom alebo aj po webinári, záleží na vás. Individuálne konzultácie sú na rozdiel od webinárov venované len vašej tvorbe a výhradne vašim otázkam.
Pokiaľ máte jasno, čo konkrétne potrebujete riešiť, napríklad, ak hľadáte editora alebo potrebujete zabezpečiť predaj knihy, marketing, čokoľvek, stačí poslať email na grevicka@tricio.sk

Lektorka Gabi Revická:

Možno o mne viete, že, píšem knihy, pričom jedna z nich dokonca obletela celý svet. Podporujem začínajúcich autorov a svoje talenty používam aj pri rôznych marketingových stratégiách.

Cena: 100 € + DPH

Dĺžka trvania: 90-120 min

Termín: individuálne, podľa dohody

Ako naše webináre prebiehajú: 

Webináre pre začínajúcich spisovateľov realizujeme online cez Zoom, ktorý si môžete nainštalovať úplne zdarma. Je nevyhnutné, aby ste ho mali stiahnutý včas, aby ste sa na náš webinár mohli prihlásiť 10 minút pred jeho začiatkom. Link na webinár vám pošleme najneskôr v deň jeho konania. (Ak by vám náhodou neprišla spätná väzba, kontaktujte nás mailom na grevicka@tricio.sk)

Ak ste v tomto texte našli chybu a máte chuť nám o nej dať vedieť, potešíme sa. Tento text neprešiel jazykovou korektúrou. Zaujíma nás, čo vášmu zraku a pozornosti neuniklo.

Prečítajte si aj referencie

Ak si želáte túto službu ako DARČEK pre niekoho – formou DARČEKOVÉHO POUKAZU, napíšte nám do poznámky, komu chcete poukaz venovať. 

Prihláška

Naše odporúčanie
Po odoslaní prihlášky by ste mali do 5 minút dostať automatickú odpoveď. Ak by vám neprišla, odporúčame, aby ste sa pre istotu pozreli, či sa nenachádza v Reklamách, pretože by sa mohlo stať, že by sa vám stratila aj naša odpoveď s konkrétnymi informáciami, na ktoré budete čakať. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

 • Chcete mať so mnou aktívnejší kontakt?


  Chcete mať so mnou aktívnejší kontakt?