Som, rada, že si zavolala, aj ja som ti chcela zavolať.

Keď som počula, čo som povedala, dcéra, s ktorou som volala sa rozosmiala a mne napadlo, že by táto veta bola vhodná aj ako názov pre divadelnú hru. Som taká inšpirovaná hrou, ktorú som prednedávnom videla, priam mi srdce piští, aby som nasledovala volanie duše a napísala svoju vlastnú. Ale to už piští poriadne dlho, no niečo som s týmto prianím predsa len spravila. Napíšem vám o tom…


Za posledné dva roky som sa dostala na menej divadelných predstavení ako pred pandémiou, ale fascinovali ma svojou špecifickou interpretáciou. Boli to tieto: 

  • Motion of diares – úžasné komorné performance o menštruácii. 
  • Ministry of loneliness – inscenácia o samote, hlboké myšlienky o dopade samoty.
  • Roľa – scénické agrárne dielo o predkoch, ktoré sa odohrávalo na roli.
  • Krehkosť – divadelná inscenácia o krehkosti mysle s rezonančnými myšlienkami, ách… 

Kedysi som chodila na kurzy liečivého divadla k herečke Kristínke Sihelskej, ktoré realizovala spolu so Zuzkou Bajkajovou. (Prekliky z ich mien vás povedú na web Audio-rádio-vílovo, kde publikujeme rozhovory so zaujímavými ľuďmi.) Pochopila som, ako vie umenie liečiť a ako jednoducho sa dajú prvky liečivého divadla vniesť aj do bežného života. Naučila som sa vyjadrovať svoje pocity aj telom, ale najmä som pochopila princípy zdravého zdieľania a počúvania, ktoré považujem vo vzťahoch za veľmi užitočné. 

Čo som v súvislosti s mojím snom a písaním divadelnej hry predsa len spravila sú dve veci. Začala som si zapisovať situácie, ktoré sme si v našom divadle neskôr aj zahrali a verím, že si zahráme aj tie, ktoré pribudli v mojich textoch neskôr. Ale najmä: vytvorila som tzv. Zdieľacie divadlo. Divadlo, v ktorom môžete zdieľať, užiť si prvky monodrámy a vyrozprávať všetko, čo potrebujete povedať bez toho, aby vás niekto prerušil. Nemusíte nikde hrať, pred žiadnymi divákmi. Úlohou tejto arteterapie je priniesť pochopenie situácie, z ktorej sa chcete posunúť a dostať ďalej. Vidieť a počuť, v čom sa cyklíme a potrebujeme z nich von. 

Je to veľmi jednoduché a s radosťou vás do zdieľacieho divadla pozývam. Realizujem ho individuálne, t.j. vo dvojici, ale aj pre komorné skupiny v rôznych mestách. Nejde o to, či viete hrať, ide o to, či chcete otvoriť svoju zavretú komnatu, uvoľniť sa, dopriať si kroky, ktoré vás povedú ďalej. Ak vás to zaujíma, budem rada, ak mi napíšete. 

Vždy ma poteší, ak odpíšete, ako to máte vy. Zaujíma ma, aký je váš vzťah k písaniu divadelnej hry. 

Možno je to čudné, že vás pravidelne vyzývam, aby ste mi napísali, keď nájdete chybu, ale odkedy mi na túto výzvu odpisujete, dostávam od vás nielen informáciu o prípadných chybách, ale aj o tom, čo vám môj mail priniesol.

Veľa dobrej energie a nech vám aj v týchto časoch svieti slnko v srdci.

Za Autorskú školu Literario
Gabi Revická

Newsletter od Gabi Revickej z 3/2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  • Chcete mať so mnou aktívnejší kontakt?


    Chcete mať so mnou aktívnejší kontakt?